17 września, uczniowie z kl. I-VIII aktywnie uczestniczyli w warsztatach ornitologicznych w ramach projektu ,,Od Wisłoki do Wieprza – czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków w dolinie rzeki Wisły’’, zorganizowanych przez Fundację Ptasie Horyzonty, w Piotrawinie nad Wisłą.
Po dotarciu leśnymi dróżkami do obozu tuż nad brzegiem królowej polskich rzek, dzieci z uwagą obserwowały pana Łukasza, który obrączkował wcześniej złapane ptaki. Podczas tej czynności uczestnicy mogli dowiedzieć się w jakim celu obrączkuje się ptaki, poznać m.in.: wygląd, nazwę, wiek, kolor upierzenia i wiele innych ciekawostek o tych ptakach. Każdy mógł dotknąć, pogłaskać i wypuścić na wolność: kapturkę, rudzika, sikorkę, raniuszka, pierwiosnka, czyżyka, ziębę, kosa, zimorodka , drozda, a także obserwować ostrygojady. Następnie wszyscy z uczestników zaopatrzeni w specjalne worki, udali się wraz z ornitologiem na leśną wyprawę do zastawionych pułapek, by przynieść kolejne ptaki. Bardzo ciekawe i emocjonalne było również wypuszczenie na wolność sieweczki obrożnej, ptaka który został wychowany w wolierach w Niedrzwicy Dużej i po raz pierwszy znalazł się na wolności. Organizatorzy przygotowali też niespodziankę w postaci rejsu łódką po Wiśle, a następnie odszukać wraz z ornitologiem gniazd ostrygojada, sieweczki obrożnej i mewy czarnogłowej na pobliskiej wyspie. Ponadto, każdy mógł poszukać muszelek i kamyków na nadwiślańskim piasku, czy pomoczyć nogi w rzece. Nie zabrakło też ,,strefy relaksu ‘’- było bujanie na linach, huśtanie w hamaku, chodzenie po drzewach, odpoczynek na łonie natury. Kolejną atrakcją przygotowaną przez ornitologów było ognisko i kiełbaski.
Taka lekcja przyrody, okazała się super wyprawą, której towarzyszył ogrom emocji. Był to czas spędzony na wspólnej nauce i zabawie, z dala od szkolnych ławek. Do szkoły wróciliśmy bogatsi w nowe doświadczenia, pełni wrażeń i trochę … zmęczeni.